Pored različitih sadržaja rada sa djecom i mladima, u domu se podstiče, prati i usmjerava psihofizički razvoj djeteta, otkrivaju sklonosti i sposobnosti, zadovoljavaju potrebe za ljubavlju, sigurnošću i afirmacijom, izgrađuju kulturne, higijenske i radne navike, formiraju karakterne osobine i izgrađuju konstruktivan i aktivan odnos prema životu i društvenoj sredini.
Korisnici ovakvog organizovanog oblika zaštite su djeca i mladi bez oba roditelja, nepoznatih roditelja, napušteni od strane roditelja, roditelja lišenih roditeljskog prava, roditelja sa zdravstvenim problemima, zatim djeca i mladi iz porodica sa socio-ekonomskim problemima i porodica sa poremećenim porodičnim i partnerskim odnosima.
JU Dječiji dom „Rada Vranješević“ osnovan je davne 1947. godine, dok na današnjoj lokaciji egzistira od 1974. godine. Trenutno u Domu boravi 100 djece i mladih raspoređenih u osam vaspitnih grupa – porodica. Kriteriji formiranja vaspitnih grupa su pol, hronološki uzrast djece i srodničke veze, tako da funkcionišu predškolske grupe (jaslice i vrtić), četiri osnovnoškolske i dvije srednjoškolske grupe. Sa djecom i mladima u vaspitnim grupama cjelokupni vaspitno-obrazovni rad realizuju vaspitači prosvjetnih profila usklađenih sa uzrastom i razvojnim potrebama djece. Pored vaspitnog osoblja, u porodicama, u kojima borave djeca mlađeg osnovnoškolskog uzrasta, sa djecom u neposredan rad su uključene i žene „domaćice“ koje provode aktivnosti usmjerene ka održavanju higijene prostora i razvijanju kulturno-higijenskih navika djece i mladih.
Svakodnevno na raspolaganju djeci i vaspitnom osoblju je i Stručni tim (direktor, psiholog, pedagog i socijalni radnik), koji kroz savjetodavno-instruktivno-korektivni rad doprinosi predupređenju i razrješavanju određenih pitanja i problema. Svojim angažmanom, razvojem i primjenom različitih programa rada, članovi tima doprinose smanjenju opasnosti od profesionalnog sagorijevanja vaspitnog osoblja, te informisanju i upućivanju u savremene tokove iz oblasti socijalne zaštite, vaspitanja, obrazovanja i domske pedagogije uopšte.
Stručna tijela u Domu pored stručnog tima su i: Pedagoško vijeće i Aktivi vaspitača, koji djeluju prema vlastitim programima rada. U okviru navedenih stručnih tijela razmatraju se pitanja planiranja, realizacije i vrednovanja vaspitno-obrazovnog rada sa djecom i mladima, unapređivanja procesa brige, unapređivanju uslova za ostvarivanje postavljenih zadataka, te saradnje sa vandomskim činiocima značajnim za rad Doma (posebno sa centrima za socijalni rad, školama, zdravstvenim i kulturnim organizacijama, nevladinim sektorom, i sl.).
U Domu funckioniše i Domska zajednica, kao predlagačko i kritičko tijelo kroz koje djeca i mladi mogu izražavati vlastita viđenja organizacije cjelokupnog života i rada Doma, te davati konstruktivne prijedloge u cilju poboljšanja kvaliteta uslova i usluge u cjelini.
Novina u samoj organizaciji vaspitno-obrazovnog rada je formiranje vaspitne grupe za mlade koji pohađaju završne razrede srednje škole. Cilj formiranja ovakve grupe bio je da se obezbijedi kvalitetan program pripreme mladih za samostalan život. U okviru samog programa planirane su aktivnosti usmjerene na razvoj i unapređenje životnih vještina i podizanja nivoa samostalnosti, kako bi mladi bili spremniji na život poslije institucije.
U planu je i osposobljavanje i stavljanje u funkciju postojećih prostorija za potrebe eksternih predškolskih grupa, u kojima će pored djece predškolskog uzrasta koja žive u Domu, boraviti djeca iz lokalne zajednice, što će značajno doprinijeti socijalizaciji djece iz Doma, širenju socijalne mreže i kvalitetnijoj pripremi djece za polazak u školu.
Dom je ustanova otvorenog tipa, te omogućava brojnim nevladinim organizacijama i udruženjima građana implementaciju projektne aktivnosti i sadržaja, čime se doprinosi, sa jedne strane, osvješćivanju mladih o različitim aktuelnim pitanjima iz oblasti vaspitanja, obrazovanja, društvenog i kulturnog života, ali i, sa druge strane, o samom širenju socijalne mreže djece i mladih, što im može pomoći pri integrisanju u društvenu sredinu po napuštanju Doma.
U organizaciji života i vaspitanja djece i mladih u Domu uvijek se ima na umu činjenica da ni vaspitna grupa, ni Dom nije porodica, ali se svakodnevnim radom i ličnim i profesionalnim angažmanom vaspitnog i radnog osoblja nastoji obezbijediti atmosfera života u kojoj će se svako dijete osjećati zaštićeno, poštovano, sigurno i voljeno.
|