Osnovna djelatnost Doma je pružanje usluga zbrinjavanja i odgoja u okviru kojih se vodi skrb o prehrani, odijevanju, održavanju osobne higijene, o zdravlju, o radnim, školskim i izvanškolskim aktivnostima, te ostalim potrebama djece koja su u dobi od 3 godine starosti , pa do završetka školovanja i osamostaljivanja,, odnosno do 21. godine života.
Svaki naš program rada temelji se na osiguranju toplih, primjerenih i nadasve brižnih odnosa prema korisnicima.
Institucionalni ( stalni ) smještaj realizira se 24 sata dnevno, sve dane u godini, dakle i nedjeljama, i praznicima i blagdanima.
Optimalni kapacitet Doma je – 40 korisnika. ( Prema Pravilniku o vrsti doma za djecu…)
Obzirom na trenutačno brojčano stanje, moguće je realizirati smještaj još za maksimalno 1 korisnicu, ( ženski odjeli.)
Također je potrebno naglasiti da je odjel za predškolsku djecu zapravo ukinut, a 6 kreveta popunjeno je školskom djecom. Dvoje predškolske djece koja trenutačno borave u ustanovi, integrirani su u grupe školske djece.
Istovremeno, nameće se potreba bazirana na iskustvu i ranijoj praksi , kao i ranijim napucima nadležnog Ministarstva,, a koja govori o uvijek prisutnoj potrebi raspolaganja barem sa 2 – 3 mjesta a za slučajeve primjerice hitnog, neodgodivog smještaja, izvanrednih situacija i slučajeva i sl
Poludnevni boravak ( poluinstitucionalni ) tretman. Ovu vrstu programa polaze djeca kojoj je potrebna pomoć u učenju, a uz navedeno im se također zadovoljavaju potrebe prehrane, organizacije slobodnog vremena i sl. Ovi korisnici dio dana provode u školi, drugi dio dana u ustanovi, a spavaju u svojoj obitelji.
Korisnici provode vrijeme u Domu u suprotnoj smjeni od škole, a radi se o onoj djeci (pretežno osnovnoškolskoj ali prema potrebi i srednjoškolskoj ) , čiji je pravilan psihofizički rast i razvoj unutar obitelji djelomično ugrožen, no ipak ne postoje potpuno opravdani čimbenici za potpuno izdvajanje iz obitelji.
Radi se zapravo o preventivnom programu, te početkom 2012.g. u Domu postoje 4 grupe poludnevnog boravka, te 32 djece. Pojedina djeca polaze školu isključivo u prijepodnevnoj smjeni, pa su te okolnosti nametnule potrebu drugačije raspodjele po odgojnim grupama kao i rad četvrtog odgojitelja. Nije dolazilo do povećanja broja zaposlenih već je učinjena preraspodjela postojećeg kadra.
Obzirom na potrebu iznalaženja načina pomoći djeci sukladno programu deinstitucionalizacije, namjera nam je i dalje se uključiti u dodatne aktivnosti ( sa Centrom za socijalnu skrb Karlovac, te okolnim podružnicama, kao i školama ) u cilju trijaže, odnosno pravovremenog reagiranja i preventivnog djelovanja, a kako bi barem na našem području pokušali smanjiti potpunu institucionalizaciju, koliko je to objektivno moguće.
Stambena zajednica. Tijekom 2003.g. Grad Karlovac je Domu dao u najam stan veličine 99 m 2, a za potrebe formiranja ovog oblika tretmana. Stan se nalazi u samom centru Grada, na vrlo atraktivnoj lokaciji, no bio je u izrazito lošem stanju.
Preuzimanjem funkcije ravnatelja u mjesecu svibnju 2007.g.,uočila sam između ostalog da je uređenje ovoga prostora jedan od prioriteta.
Prišlo se analizi mogućnosti, kao i prikupljanju mnogobrojnih donacija. Nakon v elikog broja različitih građevinskih zahvata, te ukljanjanja recidivirajućih poteškoća , stan je konačno uređen, te opremljen potrebnim namještajem, kućanskim aparatima i sl.
Jedna od bitnih stvari za koje je još potrebno pronaći adekvatno rješenje je – grijanje, obzirom na potrebu osiguravanja maksimalne sigurnosti za boravak mladih u stanu, a istovremeno i činjenice da se radi o staroj gradnji u kojoj nema radijatora.
Tijekom 2011. g. još uvijek nije rješeno pitanje grijanja, a nažalost pojavile su se ponovno i neke druge zapravo recidivirajuće poteškoće , ( krov. i sl. )
Tijekom 2012 .g. planiramo konačno osposobljavanje ovog stambenog prostora .
Također je potreban ponovni pokušaj utvrđivanja statusa stana u odnosu na DOM,,obzirom da je stan dobiven u najam te postoji strah od pojavljivanja vlasnika te potrebe povratka stana, a u koji smo već uložili određeni materijalni |